Охорона здоров'я

  та інші звітні документи

  Image
  Image
  Image

  Коронавірус: все, що потрібно знати про нього

  Китайський коронавірус – нова небезпечна хвороба, епідемія якої загрожує світу. Які причини, ознаки та симптоми коронавірусу, як розпізнати це захворювання і як можна захистити себе, щоб не заразитись. Дізнайтесь про це у нашій статті.

  Коронавірус 2019-2020 року, або китайський коронавірус – це новий вид вірусу, що вперше був зафіксований серед людей у Китаї в місті Ухань наприкінці 2019 року та став сьогодні причиною масштабного спалаху респіраторних захворювань із важкими ускладненнями і високою смертністю. Вірус належить до родини коронавірусів і ще недостатньо вивчений.

  Що таке коронавірус та коронавірусна інфекція?

  Коронавірус – це родина вірусів, що станом на січень 2020 року налічує 39 видів. Коронавірус містить позитивну одноланцюгову РНК, а оболонка вірусу під мікроскопом має вигляд корони – звідси й назва родини. Коронавірус викливає коронавірусну інфекцію.

  Коронавірусні інфекції проявляються як звичайна гостра респіраторна інфекція (ГРВІ), так і діареєю (проносом) та утрудненим диханням (дихальна недостатність), що характерні для так званого «близькосхідного респіраторного синдрому (MERS-CoV)», а також можуть бути причиною важкої пневмонії (запаплення легенів) при тяжкому гострому респіраторному синдромі SARS-CoV.  

  Як передається коронавірус? 

  Відомо, що коронавіруси присутні в ареалі тварин, деякі з них мутували і стали заразними для людини. Відповідно, коронавірусна інфекція є зооантропонозом, тобто можливе зараження від тварини та від людини.

  Отже, імовірна передача коронавірусу від тварини до людини та поміж людьми:

  • при контакті з хворим на коронавірусну інфекцію – через краплі його слини;
  • при безпосередньому контакті із зараженими тваринами – через немиті руки;
  • при вживанні сирих або недостатньо термічно оброблених м’ясних і рибних продуктів, яєць – якщо ці тварини чи птахи були уражені коронавірусом.

  Оскільки новий китайський коронавірус ще перебуває у процесі дослідження, ученими достеменно ще не виділено всіх тварин групи ризику. Проте вже зрозуміло, що значно більшу епідеміологічну небезпеку становить поширення вірусу саме від людини до людини – через респіраторний механізм передачі.

  Увага, міф про посилки з Китаю!

  Злим жартом є історія про китайські посилки АліЕкспресу з коронавірусом (або коронавіруси АліЕкспресу), адже коронавірус є нестійким у зовнішньому середовищі й точно не може бути надісланим у конверті чи посилці, включно через банани!

  Для передачі коронавірусної інфекції вірус має бути або в краплинах слини чи виділень із носа хворого, або безпосередньо через споживання погано термічно обробленого м’яса інфікованих коронавірусом тварин чи риби, наприклад, через суші.

  Поширення коронавірусу в Китаї та у світі станом на січень 2020 року:

  Станом на 28 січня 2020 року зафіксовано понад 4 500 людей, хворих у 12 країнах світу, переважно це жителі Китаю. Практично всі випадки коронавірусної інфекції, які діагностовано в інших людей (не з Китаю), були пов’язані з мандрівкою до Китаю напередодні спалаху хвороби. Тому важливим заходом призупинення розвитку інфекції є робота санітарно-епідеміологічних служб в аеропортах, вокзалах і на кордоні країни, особлива увага до людей із гарячкою та ознаками гострої респіраторної інфекції. У період розвитку спалаху коронавірусної інфекції рекомендовано тимчасово утриматися від поїздок в Китайську народну республіку, особливо у провінцію Хубей, місто Ухань, де існує найбільший ризик зараження.

  Ознаки та симптоми коронавірусу 

  Коронавірусні інфекції можуть мати клінічні прояви різного перебігу та різного ступеня важкості.

  Прояви звичайної гострої респіраторної інфекції (ГРВІ):

  • гарячка;
  • головний біль;
  • кашель;
  • закладеність носа;
  • біль у горлі;
  • порушення дихання.

  Прояви, визначені як Близькосхідний респіраторний синдром (MERS-CoV):

  • гарячка;
  • кашель;
  • діарея;
  • порушення дихання;
  • можлива смертність (у третини хворих, особливо на тлі супутніх хвороб).

  Прояви, визначені як Тяжкий гострий респіраторний синдром (SARS-CoV):

  • грипоподібні прояви, гарячка понад 38 °C;
  • біль у м’язах;
  • слабкість, сонливість;
  • головний біль;
  • біль у горлі;
  • проблеми з диханням, розвиток дихальної недостатності;
  • розвиток вірусної пневмонії, що швидко переходить у бактеріальну;
  • висока ймовірність смерті.

  Як уже повідомляє ВООЗ, інкубаційний період, тобто період від зараження китайським коронавірусом до появи перших ознак хвороби, триває від 2 до 10 днів, хворі в інкубаційний період є потенційно заразні. Цей коронавірус найчастіше спричиняє стрімкий розвиток пневмонії (запалення легенів), що має важкий перебіг і може спричинити смерть.

  Коли йти (звертатися) до лікаря? 

  • Висока температура, понад 38 °C;
  • сильний головний біль, ознаки інтоксикації, сонливість;
  • блювання;
  • важка діарея (пронос), ознаки зневоднення (слабкість, запаморочення);
  • проблеми з диханням, задишка;
  • кашель, що важко стримати;
  • вологий кашель із виділеннями зеленого кольору, можливі прожилки крові
  • загострення супутніх хвороб, наприклад, поява ознак порушення роботи серця (сильна задишка), нирок (зміна кількості, кольору, прозорості сечі).

  Правильне лікування коронавірусу

  Ліки від коронавірусу є симптоматичними, тобто вони не діють на сам вірус, лише допомагають організмові подолати прояви хвороби, і в такий спосіб організм, його імунна система, може виявитися здатною впоратися з хворобою. Лікують коронавірусну інфекцію, як і решта гострих респіраторних вірусних інфекцій, особливу увагу приділяють запобіганню розвитку гострої вірусної пневмонії.

  Профілактика коронавірусу. Як захистити себе від хвороби

  Існуючі вакцини не є ефективні для профілактики нового виду коронавірусу. Вчені тільки-но розпочали роботу в цьому напрямку.

  Проте захистити себе від хвороби, спричиненої коронавірусом, можна, дотримуючись таких рекомендацій:

  • утриматися від поїздок до Китаю на момент спалаху інфекції;
  • уникати контакту з будь-яким хворим на ГРВІ (карантинні заходи);
  • регулярно мити руки з милом – ретельно, до 1 хвилини, особливо після контакту з будь-яким хворим на ГРВІ;
  • при контакті з будь-яким хворим на ГРВІ уникати потрапляння капель слини хворого на слизові оболонки та інші поверхні тіла;
  • не торкатися немитими руками очей, носа, рота – вірус може проникати через слизові оболонки;
  • користуватися деззасобами; провітрювати і здійснювати вологе прибирання приміщень, де перебував хворий;
  • правильно використовувати медичні маски (хворі та близьке оточення, що контактує з ними, медперсонал) – доцільно у приміщенні, міняти через кожні 30 хвилин;
  • хворому з будь-якими ознаками ГРВІ обов’язково користуватися одноразовими хустинками, прикривати рот і ніс при кашлі, чханні;
  • не вживати погано термічно оброблені м’ясні, рибні продукти, яйця; правильно приготовані страви з м‘яса та яєць можна безпечно вживати.
  Image
  Image
  Image

  ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ ТА ГРВІ ДЛЯ ДІТЕЙ: ПАМ’ЯТКА

  На сучасному етапі розвитку медицини все ще зберігається актуальність питань, пов’язаних із захворюваністю інфекційними захворюваннями, що відносяться до групи ГРВІ або ГРЗ. У нашій країні щорічно, приблизно 30 мільйонів чоловік піддаються простудних інфекцій. Слід зазначити, що так само в цей період, поряд з вже існуючими вірусами, виникає близько двох тисяч нових вірусів, що викликають недуги, які відносяться до ГРВІ або ГРЗ. Найбільшому ризику піддаються діти. Крім повітряно-крапельного шляху зараження, в педіатрії виділяється ще і контактно-побутовий, який сприяє проникненню вірусних мікроорганізмів в дитячий  організм.

  ЯК ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ ГРВІ У ДІТЕЙ ТА ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ

  Характерними ознаками гострих респіраторних вірусних інфекцій у немовляти виступає гострий початок, якому притаманне швидке підвищення температури тіла вже протягом декількох годин з початку хвороби.

  Для дітей молодшого віку відмінністю виступає більш явний прояв синдрому інтоксикації, який характеризується млявістю, анемією, погіршенням апетиту.

  Проявами даного синдрому у дитини більш старшої вікової групи виступають головний біль, зниження активності, блювання і навіть менінгеальні знаки (при важкому перебігу захворювання).

  Найбільша активність інфекції в дитячому організмі виражається через прояв катарального синдрому, для якого характерно покашлювання, невелике відділення слизу з носових шляхів, незначна гіперемія слизових оболонок ротової порожнини і глотки, виникнення «зернистості» на стінках глотки.

  Грип характеризується гострим початком вже через дванадцять годин – дві доби по проникненню збудника в організм дитини. Найчастіше проявляється різким підвищенням температури до 38-40 градусів, виникненням сухого кашлю. Поряд з цим можлива поява нежитю, кон’юнктивіту, почервоніння горла, фарингіту, тонзиліту або тонзилофарингіту. Крім вище перерахованих ознак, починає проявлятися токсичне ураження, яке виражається в:

  - слабкості;

  - нездужанні;

  - головному болю;

  - млявості;

  - м’язовому болю;

  - хворобливих відчуттях в органах зору.

  Тривалість хвороби коливається у відповідності з індивідуальними особливостями кожного окремого малюка.

  ПРОФІЛАКТИКА ГРВІ ТА ГРИПУ В ДИТЯЧОМУ САДУ

  Для дитячого садка характерно час проведення в колективі та вчинення всіх дій разом, що і провокує масовий характер захворюваності відвідувачів дитячого садка.

  Для зміцнення імунітету дитини в дитячому садку необхідно дотримуватися ряду рекомендацій:

  - створення гарного настрою і бадьорого духу, впевненість у готовності малюка до відвідування закладу;

  - процедура обробки по приходу з дитячого саду. У якості профілактичних заходів можливо змазування пазух носа оксоліновою маззю, або промивання носоглотки 1% сольовим розчином;

  -дотримання гігієни. Утримання в чистоті приміщень, де перебувають діти. Періодичне провітрювання кімнат;

  - загартовування організму і прищеплення інтересу до занять спортом;

  -систематичне перебування на свіжому повітрі;

  - забезпечення дитячих садків спортивним інвентарем;

  - здійснення вітамінізації. Включення в раціон дитячого харчування продуктів з вітаміном с, фруктів. 

  ВАКЦИНАЦІЯ ПРОТИ ГРИПУ: ОСОБЛИВОСТІ, ЕФЕКТИВНІСТЬ

  Питання протигрипозної вакцинації все ще залишається спірним, і має як прихильників, так і супротивників.

  Головна спрямованість даного способу профілактики хвороби полягає у формуванні особливого імунітету до конкретного збудника за рахунок впровадження в організм комплексу антигенів (елементів збудника).

  Багато батьків бояться щепити дітей, побоюючись того, що після щеплення дитина обов’язково захворіє на грип.

  Насправді, якість вакцини від грипу, яке було 10-20 років тому, суттєво відрізняється від сучасних ін’єкцій. Раніше при створенні вакцин від грипу використовувалися так звані живі, але ослаблені віруси. При використанні таких вакцин ймовірність мати помірні симптоми захворювання суттєво зростають.

  Коли мова йде про сучасних вакцинах, при їх створенні використовуються інші технології, що дозволяють не використовувати живий вірус. Інактивовані вакцини включають в себе фрагмент вірусу, відповідального за вироблення імунітету. Такі вакцини лише у 10% дітей дають місцеві реакції.

  Слід бути обізнаними в кількох особливостях вакцинації:

  • ·Вироблення імунітету відбувається лише через 10-14 діб за здійснення вакцинації.
  • · До складу сучасних вакцин входить не 1, а 3 збудника, що спрямовано на попередження зараження при першій і другій хвилі епідемії.
  • · Для досягнення необхідного ефекту від вакцинації слід брати до уваги:

  - особливості власне вакцини;

  - індивідуальні особливості кожного організму;

  - вплив зовнішніх факторів.

  • · У разі дотримання всіх правил ефект від вакцинації становить 75-90%.
  • · Щорічно на утримання вакцин вносяться зміни, що обумовлено здатністю грипу до мутацій.

  У медицині виділяють два види вакцин проти грипу, представлені:

  - живими (у складі – живі вірусу, ослаблені);

  - інактивованими (у складі – мертві вірусні мікроорганізми або їх частини).

  Якісні характеристики вакцини визначає її:

  - реактогенність (провокування побічних ефектів).

  - імуногенність (адекватність та достатність по силі відповіді для створення особливого імунітету).

  Коли мова йде про грип, то таке поняття, як перехресний імунітет взагалі не існує.

   

  ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ГРВІ ТА ГРИПУ У ДІТЕЙ

   Профілактичні заходи, які необхідно виконувати батькам для попередження зараження дитини простудними захворюваннями, представлені:

  • · Дотриманням правил гігієни, які полягають у:

  - режим дня;

  - уникнення переохолодження або перегріву;

  - регулярне та ретельне миття рук з милом;

  - використання індивідуальних предметів особистої гігієни;

  - користування носовою хусткою під час кашлю або чхання.

  • · Регулярним провітрюванням і прибиранням у дитячій кімнаті і житловому приміщенні в цілому.
  • · Загартовуванням дитячого організму.
  • · Профілактикою захворювань простудного характеру за допомогою спеціально призначених лікарських засобів.

  У разі перших симптомів хвороби необхідно:

  - обмежити спілкування хворого з іншими членами сім’ї;

  - звернутися за допомогою до фахівця;

  - не відправляти дитину в школу або дитячий сад.

  Пам’ятайте, раннє розпізнавання небезпечних ознак  є надзвичайно важливим.  Саме тому для постановки діагнозу необхідно звернутися до лікаря, який призначить лікування та буде контролювати стан вашого здоров’я чи здоров’я вашої дитини.

  Телефонуйте 103, якщо з’явились небезпечні ознаки:

  - задишка;

  - висипи на шкірі;

  - кровохаркання;

  - синюшний відтінок шкіри;

  - блювання та пронос;

  - біль в грудях;

  - зниження тиску;

  - сповільнений пульс;

  - аритмія;

  - порушення свідомості;

  - судоми.

  Image
  Image
  Image
  Image
  Image

  Гострики у дітей

  Гострики – це рухливі круглі черви довжиною від 6 до 12мм, які паразитують в кишечнику людини. Захворювання, яке вони викликають, називається ентеробіозом. Це найпоширеніше глистяне захворювання найчастіше буває у дітей, оскільки у них менш розвинені гігієнічні навички. Осередки ентеробіозу створюються у дитячих закладах – яслях, садках, у школах. Це пояснюється постійним тісним контактом дітей.

      Доросла самка відкладає яйця в складках біля виходу з прямої кишки і на шкірі навколо нього. Найчастіше це відбувається перед сном, під час сну, при значному зараженні і вдень. Кожна самка відкладає близько 12 тисяч яєць. Відклавши яйця протягом кількох хвилин, самка гине. Через 4-6 годин яйця дозрівають на тілі людини і стають заразними. Гострики викликають свербіння.

        У хворого на ентеробіоз при розчухуванні сверблячих місць яйця гостриків попадають на пальці, під нігті. Це призводить до постійного самозараження і зараження  інших людей. Крім того, з тіла хворого, з його білизни яйця гостриків потрапляють на підлогу і з пилом заносяться на різні предмети і продукти харчування, потрапляють на підлогу при витрушуванні білизни. Все це сприяє поширенню ентеробіозу.

        З яйця, яке потрапило в кишечник людини, вилуплюється личинка, а з неї через 3 –4 тижні виростає паразит. Гострик живе в кишечнику  людини лише один місяць. Та внаслідок постійного самозараження, головним чином через забруднення рук, захворювання нерідко триває місяцями і навіть роками.

      У хворих на ентеробіоз нерідко бувають болі в животі, нудота, блювання, запаморочення, погіршується пам’ять. Заглиблюючись у стінки кишечника, гострики призводять до проникнення в пошкоджені ділянки слизової оболонки кишок різних мікробів, які викликають запалення. Гострики інколи стають причиною апендициту. Нестерпне свербіння призводить до розладу  нервової системи, заважає спати, дитина стає дратівливою, неспроможною зосередитись. В неї  може розвинутися нічне нетримання сечі, онанізм.

     При підозрі на зараження гостриками необхідно звернутися до дільничого терапевта або педіатра, а за порадою чи консультацією по профілактиці цього захворювання – в місцеву санітарно-епідеміологічну станцію. Для ефективного лікування необхідно суворо дотримуватись гігієнічного режиму, спрямованого на запобігання повторних заражень:

  • завжди мити руки з милом після відвідання  вбиральні, перед їжею;
  • тримати в чистоті нігті, оскільки під ними можуть бути яйця гостриків;
  • не брати пальців до рота, не гризти нігті;
  • спати в окремому ліжку, у трусиках, які щільно облягають тіло, щоб яйця гостриків не потрапляли на білизну;
  • щодня ввечері і вранці хворим на ентеробіоз слід добре мити теплою водою з милом руки, промежину, стегна під душем;
  • трусики слід вранці міняти, зняту білизну пропрасувати гарячим утюгом або прокип’ятити;
  • якщо ввечері перед сном турбує свербіж, поставити хворому содову клізму з розрахунку половина чайної ложки соди на склянку теплої кип’яченої води;
  • постільну білизну після сну прасувати гарячою праскою безпосередньо на ліжку;
  • проводити вологе прибирання приміщення;
  • давати дитині тільки іграшки, що добре миються, потім їх обдавати кип’ятком;
  • килими знешкоджувати, випрасувавши через мокру ганчірку.

    При дотриманні цих нескладних рекомендацій можна протягом місяця звільнитися від гостриків навіть без застосування медикаментозних препаратів. Гігієни повинні дотримуватися всі члени сім’ї, що мешкають разом.

  Педикульоз  або вошивість - паразитарне захворювання шкіри та волосся. Актуальність педикульозу пояснюється тим, що на нього може захворіти кожний незалежно від соціального становища. На тілі людини паразитує три види вошей: платтяні, головні та лобкові. Ураження головними та платтяними вошами називається педикульозом (від латинського Pediculus – воша), лобковими — фтиріоз. Профілактика педикульозу та боротьба з ним має велике протиепідемічне значення. Воші людини – це специфічні паразити, які проводять все своє життя на людині та живляться її кров’ю, а також є переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки та зворотного тифу.

  Як і де можна заразитися

   Ураження педикульозом відбувається при безпосередньому контакті з завошивленими особами, здебільшого з їхнім волоссям, при користуванні спільними речами — одягом, білизною, головними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо. Воші можуть переповзати по підлозі та по різним предметам, на яких зберігають свою життєздатність впродовж двох діб. Людина може бути уражена педикульозом в громадському транспорті, магазині, за місцем навчання чи роботи. Сприяють розмноженню вошей скупченість населення та нехтування правилами особистої гігієни.

  Симптоми педикульозу

  • • шкірний свербіж у місці укусу воші
  • • дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі
  • • наявність гнид у волоссі Від моменту зараження до перших ознак захворювання може пройти кілька тижнів.

   Цикл розвитку воші

  Тривалість життя воші складає 20-45 днів. У своєму розвитку ці паразити проходять 3 стадії: яйце – «гнида», личинка і статевозріла воша. За добу самиця в середньому відкладає до 10 яєць (гнид), а за все своє життя – близько 300 яєць. Яйце має довгасту форму (довжиною 1-1,5 мм), жовтуватобілого кольору, особливою клейкою речовиною щільно прикріплюється до волосся, білизни або інших речей. Яйця розвиваються при температурі 380С впродовж 5 днів, при температурі 250С - впродовж 16 днів. Температура нижче 250С перешкоджає розвиткові яєць. 2 Личинка сірувато-коричневого кольору, пересувається за допомогою трьох пар лапок, з кігтиками, що дозволяє їм міцно триматися на волоссі або тканині. Дорослі воші сірувато-коричневого забарвлення, після кровосмоктання темніші, самиці більші за самців, пересуваються за допомогою трьох пар лапок з кігтиками, долаючи до 20 см за хвилину.

  Профілактика та лікування педикульозу

  Для запобігання виникненню педикульозу необхідно суворо дотримуватись правил особистої гігієни, проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі. Батьки повинні стежити за дотриманням дітьми правил особистої гігієни та регулярно оглядати їхнє волосся. Боротьба з вошивістю полягає не тільки в знищенні вошей на тілі людини, але й на одязі, постільних речах та в приміщеннях. Дезінсекційні заходи боротьби включають механічний, фізичний та хімічний методи. Нині аптечна мережа пропонує широкий асортимент препаратів, за допомогою яких можна позбутися цих паразитів. Це «Локодин», «Лавінал», «Медікер», «Параніт», «Пара Плюс», «Емульсія безилбензоату 20%» тощо. При виборі протипедикульозних препаратів необхідно звертати увагу на вимоги інструкцій з їх застосування щодо виду педикульозу, вікової категорії і т.д. Приміром, дітям молодше п’яти років, вагітним жінкам і тим, які годують груддю, а також особам з алергічними захворюваннями використання педикулоцидів не рекомендовано. Для цієї категорії осіб рекомендовано використання механічного методу, тобто миття тіла, вичісування вошей густим гребенем, стрижка та гоління. Волосся збирають на папір і спалюють. Після використання протипедикульозних препаратів гниди переважно або цілком усі є нежиттєздатними. Проте важко відрізнити на око живих гнид вошей та тих, що загинули. Тому після протипедикульозної обробки необхідно видалити їх механічним шляхом. А щоб це зробити було легше, волосся змочують розведеним 5-10% столовим оцтом, вкривають поліетиленовою хусткою і рушником, витримують 30 хвилин, полощуть у проточній воді, після чого вичісують густим гребенем загиблих вошей та їх яйця. Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою. Гнида має щільну оболонку, яка захищає її від впливу різноманітних несприятливих факторів зовнішнього середовища, тому прання білизни без кип’ятіння не звільняє її від гнид, які залишаються живими. Завошивлену білизну необхідно кип’ятити у 2% розчині кальцинованої соди впродовж 15 хвилин з моменту закипання, прасувати з обох боків, звертаючи особливу увагу на шви, збірки та зморшки. Для обробки одягу та постільних речей застосовують камерну дезінсекцію.

  КОРИСНІПОСИЛАННЯ

  ЗНАЙТИНАС

  © 2020 . Всі права захищено. Розроблено веб-студією "Sigma"